بازی های دو نفری تعرفه ای
(بازی های سالم و بروز شده) امکانات جانبی (بازی های معیوبِ فنی و از رده خارج)
رده بندی شطرنج: Standard - Blitz - Bullet1 - Bullet2

شطرنج آنلاین دو نفری [ شروع بازی از سِرور اصلی]

اگر در ورود به بازی مشکلِ شبکه ای (network problem) دارید؛ سرورهای کمکی را امتحان کنید. توجه: تنها زمانی از سرورهای کمکی استفاده کنید؛ که از لینک شروع بازی اصلی نتوانید وارد بازی شوید.
[ شروع بازی از سرور کمکی شماره 2 ] - [ شروع بازی از سرور کمکی شماره 3 ] - [ شروع بازی از سرور کمکی شماره 4 ] - [ شروع بازی از سرور کمکی شماره 5 ]
شما تعرفه دسترسی به این بازی را پرداخت نکرده اید؛ برای بازیکنانی که تعرفه را پرداخت نکرده اند؛ تبلیغات در بالای صفحه بازی و در خلال بازی نمایش داده میشود. بعد از پرداخت تعرفه؛ صفحه بازی را ببندید و دوباره باز کنید تا تغییرات اعمال شود.
30 روزه - 10,000 تومان
1 روزه - 1,000 تومان
بوسیله دکمه افزودن به سبد خرید میتوانید تعرفه دسترسی به این بازی را پرداخت کنید و برای مدت خریداری شده VIP شوید.
ایرادات و اشکالاتِ بازی را از طریق بخش پشتیبانی اطلاع دهید!
تغییرات جدید - 24 شهریور 93
بازیکنان فاقد vip میتوانند از سرویس چت عمومی استفاده کنند؛ اما نمیتوانند PM بفرستند.
برد و باخت و پواینت برای بازیکنان فاقد vip هم محاسبه میشود.
بازیکنانی که vip هستند؛ میتوانند با بازیکنانی که vip نیستند بازی کنند؛ برای هر دو نفر امتیازات ثبت خواهد شد.
با توجه به تعداد زیاد کاربران مهمان در سالن ها؛ نتیجه با کاربران مهمان نیز محاسبه خواهد شد.
چت در لابی و بر روی میز بازی محدود به همبازی ها نیست. اما پیام خصوصی محدود به همبازی ها است.
تغییرات مذکور شامل بازی های فلش نمیشود.

 
نمایش آزمایشی کارنامه فعالیت بازیکن
از امروز کارنامه آزمایشیِ فعالیت کاربر در بازی شطرنج و تخت نرد نمایش داده میشود.
شمارش اعداد موجود در کارنامه از صبح روز 17 شهریور 93 محاسبه میشود.
(image)
نمایشگر نوسانات PING در بازی شطرنج و تخت نرد
خب بالاخره نمایشکر وضعیت Ping رو برای بازیِ شطرنج و تخت نرد ساختیم؛ اما PING چیست و چه کمکی به انجام یک بازیِ دو نفری در اینترنت میکند؟ عددی که بعنوان Ping در بالای سمتِ چپِ پنجره بازی به شما نمایش میشه؛ در واقع مدت زمانِ ارسال یک بسته اطلاعاتی از کامپیوتر شما؛ به کامپیوترِ سرورِ بازیِ مورد نظر شما در بی سی دی خواهد بود؛ بر حسب میلی ثانیه. برای مثال اگر پینگ شما در این لحظه؛ 240 باشه. یعنی زمانیکه شما چیزی در چت باکس مینویسید؛ یا یک حرکت در بازی انجام میدید؛ 240 میلی ثانیه زمان صرف میشه تا نوشته شما و یا حرکتِ شما در بازی؛ به سرورِ بازیِ مورد نظر شما در سایت بی سی دی برسه. و اگر پینگ حریف شما 310 باشه؛ 310 میلی ثانیه هم طول خواهد کشید تا پیام شما در چت یا حرکت شما در بازی؛ به حریف شما برسد. پینگ لازم برای انجام صحیح یک بازی در بی سی دی؛ باید کمتر از 500 - 600 میلی ثانیه باشه. یعنی دو بازیکنی که در حال بازی با یکدیگر هستند؛ باید پینگی کمتر از 500 - 600 میلی ثانیه داشته باشند تا بازی بطور نرمال انجام بشه. همیشه در هنگامِ انجام بازی؛ پینگِ طرف مقابل خودتون رو بپرسید و با پینگ خودتون مقایسه کنید. برای مثال اگر پینگِ شما 300 باشه؛ اما پینگِ حریف شما بالاتر از 800؛ شاهد یک بازی نرمال و بدون delay نخواهید بود و احتمال از سینک خارج شدن بازی وجود خواهد داشت.
(image) (کمتر از 300) پینگ عالی
(image) (کمتر از 500) پینگ خوب
(image) (کمتر از 700) پینگ متوسط
(کمتر از 900) - پینگ بد
(image) (کمتر از 1100) پینگ بسیار بد
و در نهایت 1100 و بالاتر از  1100 - پینگ افتضاح؛ احتمال قطعی...
چت باکس در پنجره جداگانه؛ برای تخت نرد و شطرنج
در بازی تخت نرد و شطرنج بوسیله دکمه "چت باکس" میتوانید نوشته های همبازی ها خود را در پنجره جداگانه مشاهده کنید!

(image)
سیستم ریتینگ شطرنج و تخت نرد چگونه کار میکند
سیستم ریتینگ مورد استفاده در بازی شطرنج و تخت نرد بی سی دی؛ سیستم ریتینگ ELO میباشد.
سوالات زیادی در مورد نحوه محاسبه ریتینگ پرسیده شده بود؛ که چرا من با فلان بازیکن بازی کردم بهم زیاد امتیاز داد و بعد با یکی دیگه بازی کردم کمتر امتیاز داد و... دقیقا به همین دلیل که امتیازات در هر بازی مختلف هست؛ پایان هر بازی براتون PM تغییرات ریتینگ رو ارسال میکنیم تا متوجه بشید در بازی ای که انجام دادید؛ ریتینگ شما چه تغییری پیدا کرده.

ریتینگ الو (به انگلیسی: Elo rating system) سیستمی برای محاسبه سطح مهارتی بازیکنان رشته‌های ورزشی است. این مقیاس در اصل برای شطرنج ابداع شده اما برای رشته‌های ورزشی دیگر هم استفاده می‌شود. نام الو از نام خالق این سیستم گرفته شده است. آرپاد الو دانشمند مجاری‌الاصل اهل آمریکا و استاد فیزیک دانشگاه مارکوئت بود که این سیستم را با هدف ارائه یک مقیاس عددی دقیق برای مقایسه قدرت شطرنج‌بازان ابداع کرد. آرپاد الو خود استاد شطرنج و از اعضای فعال فدراسیون شطرنج آمریکا از هنگام تأسیس آن در سال ۱۹۳۹ بود. تا پیش از ابداع الو نیز سیستم‌هایی دیگری برای این کار وجود داشت اما دقت بیشتر الو باعث شد تا جایگزین آن‌ها شود.

ریتینگ هر بازیکن (یا تیم) یک عدد است که هر چه بالاتر باشد به معنای قدرت بیشتر اوست. این عدد بر اساس مسابقات بازیکنان با یکدیگر مشخص می‌شود. در هر مسابقه برنده امتیاز مشخصی را کسب می‌کند و از بازنده همان میزان امتیاز کاهش پیدا می‌کند. میزان این امتیاز بستگی به اختلاف ریتینگ آن دو ورزشکار تا پیش از انجام مسابقه دارد.

منبع: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF_%D8%A7%D9%84%D9%88
تغییرات ثبت و برد باخت در شطرنج و تخت نرد - 27 مرداد 93
از تاریخ 27 مرداد؛ زمانیکه هر دو بازیکنِ حاضر بر روی میز؛ از یک شبکه باشند؛ (ip آنها یکسان باشند: از یک خانه باشند؛ از یک برنامه تغییر آی پی مشترک استفاده کنند؛ در یک کافینت باشند؛ در یک گیم نت باشند و...) ؛ برد و باخت برای هیچکدام از بازیکنانِ حاضر بر روی میز؛ ثبت نخواهد شد و بجای پیام تغییر امتیازات؛ پیام زیر نمایش داده میشود.
(همینطور مشکل نمایش پرچم کشور کانادا برای برخی بازیکنان در سالن شطرنج؛ تخت نرد و سالن گفتگو نیز برطرف شد)
(image)
سرورهای کمکی
اگر در هنگام ورود به بازی شطرنج و تخت نرد؛ مرورگر شما بر روی پیام "Connected. signing..." ؛ "Connected" یا "Connecting" هنگ میکند؛ از سرورهای کمکی استفاده کنید. لینک سرور های کمکی؛ در صفحه مربوط به هر بازی قرار داده شده است.
4 سرور کمکی با چهار سیستم اتصال مختلف برای بازی شطرنج و تخت نرد تهیه شده است که در بدترین شرایطِ شبکه ای حداقل یکی از آنها میبایست برای شما عمل نماید.
اشتراک گذاری سرویس وی آی پی - شماره 2
این سوال برای برخی از کاربران بوجود آمده که آیا در زمان اشتراک گذاری VIP ؛ مدت زمان اعتبار وی آی پی نصف خواهد شد؟
در پاسخ به این سوال بوجود آمده: در زمان اشتراک گذاری این سرویس؛ به هیچ عنوان مدت زمان اعتبارِ سرویس کم نخواهد شد و تا تاریخ اعتبارِ وی ای پیِ اصلی؛ وی آی پی اشتراک گذاری شده فعال خواهد بود.

(image)
به اشتراک گذاری سرویس vip بین آیدی های همبازی
به اشتراک گذاری سرویس vip بین آیدی های همبازی یا چگونه از یک سرویس vip ؛ دو نفر استفاده کنند!
یادتون هست که اوایل اردیبهشت 93 صحبت از همچین امکانی در خبرهای سایت کرده بودیم؛
از امروز میتونید این کار رو انجام بدید؛ یعنی سرویس vip خودتون رو؛ با یکی از دوستانتون؛ یا اعضای خانواده خودتون به اشتراک بذارید.
(image)
(image)
(image)
(image)

سرویس های vip اصلی در صفحات پروفایل برنگ سبز؛ و سرویس های vip اشتراکی به رنگ صورتی مایل به بنفش نمایش داده خواهد شد. اینطوری با مراجعه به پروفایل کاربر؛ متوجه میشید که آیا این کاربر خودش هزینه vip رو پرداخت کرده؛ یا اینکه یکی از همبازی هاش سرویس vip خودش رو با اون به اشتراک گذاشته.
عملیات اشتراک گذاری vip غیر قابل برگشت است. حتی اگر همبازی خودتون رو از لیست همبازی هاتون حذف کنید؛ درصورتیکه قبلا با اون سرویس رو به اشتراک گذاشته باشید؛ همچنان از سرویس شما استفاده خواهد کرد. پس در اشتراک گذاری دقت کنید.  پیشنهاد و توصیه سایت این هست که فقط با اعضای خانواده خودتون و یا یکی از آیدی های مولتیِ خودتون این اشتراک گذاری رو انجام بدید.
در عوض انتقال سرویس vip بزودی غیر فعال خواهد شد.
و اما در صورتیکه کاربری سابقه محرومیت و بی انضباطی در سایت داشته باشد؛ امکان اشتراک گذاری بر روی حساب کاربری ایشان غیر فعال خواهد شد.

 
اجرای شطرنج در موبایل و تبلت بدون adress bar
14 مرداد 93 - آزمایش اجرای شطرنج جدید بی سی دی در مرورگر کروم تبلت اندروید؛ بدونِ ADDRESS BAR
بازی آنلاین و برخط شطرنج با بهترین سرعت و کیفیت. بدون نیاز به نصب هیچ نوع پلاگین یا برنامه اضافی براحتی در مرورگر شما اجرا میشود. با شطرنج بازان سراسر دنیا بازی کنید. سرورهای جهانیِ شطرنج بی سی دی.
شطرنج آنلاین دو نفری